Jarní detox v Mikyně

Jarní očista je poslední dobou mezi námi v Mikyně docela časté téma. Jeden nedá dopustit na popíjení kopřivového čaje, druhá odšťavnila za poslední týden asi tunu celeru, další nesní nic s lepkem, mlékem, cukrem či kofeinem po dobu jednoho měsíce. To nás inspirovalo k tomu, že si uděláme takový desetidenní Mikyna detox společně.

Naše džusová filosofie

Do našich džusů používáme zeleninu a ovoce, které jsou u nás doma. Ananas nebo mango v nich nehledejte. A navíc jsme ohledně použitých druhů minimalisti. Vždycky použijeme jednu hlavní surovinu, kterou zkombinujeme s maximálně dvěma až třemi jinými druhy tak, aby se jejich účinky podpořili a džus byl nejen zdravý, ale i chuťově vyladěný. Co si budeme povídat, vypít čistou šťávu z celeru není úplná hitparáda a třeba taková čistá šťáva z červené řepy by se ani neměla používat. Ve větším (deci a víc) s Vámi dokáže pěkně zatočit, tak ji kombinujeme s českými jablky, bio citrónem a zázvorem. Čerstvost a ekologicky šetrné pěstování zeleniny a ovoce, které používáme, jsou samozřejmostí. Stejně tak si ale hlídáme, jak šťávu připravit. Proto používáme pouze super pomalý šnekový odšťavňovač, který zaručí šetrné lisování za studena. 

Jak džusy použít

To, jak s našimi čerstvými šťávami naložíte, je čistě na Vás. Každý zvládneme něco jiného. Každopádně i malá změna a krok k lepšímu zdraví se počítá! Můžete si tak odpolední kávu s dortem nahradit karotkovou šťávou a nic dál neřešit nebo využít naši deseti denní výzvu a trochu se hecnout. Ráno začít teplou vodou s citrónem či kopřivovým čajem, který teď mezi námi v Mikyně dost frčí a džusy obohatit svoji snídani, dopolední nebo odpolední svačinu a jestli se cítíte dobře, klidně si udělat třeba jeden den čistě na šťávách.

Jak to u nás funguje

Každý den ráno pro Vás lisujeme čerstvé šťávy, které si u nás můžete koupit v Mikyně od pondělí 8. dubna do čtvrtka 18. dubna, kdykoliv během dne. Počet bude omezený, ale pokud víte, že o džus máte zájem, stačí se s námi jakkoliv spojit a jednoduše si jej rezervovat. Rezervace přijímáme každý den do 18 hodin na následující den. Přijít si můžete kdykoliv. Takhle budete mít jistotu, že Vám ten řapíkatý celer nikdo nevyfoukne před nosem. Na skleněné lahve máme zálohu 10 korun a jsou samozřejmě vratné. 

Co budeme pít

Karotka
Karotka / Pomeranč
Šťáva z karotky přispívá k normalizaci všech tělesných funkcí. Je skvělým zdrojem vitamínu A a bohatě obsahuje také vitamíny B, C, D a K. Lisovaná karotka je bohatá na sodík a draslík. Dále obsahuje vápník, hořčík a železo. V naší směsi jsme ji obohatili ještě o kapku pomerančové šťávy, která ji dodá nejen svěží chuť, ale další dávku vitamínu C, B a A. Díky své příjemné nasládlé chuti je pak ideální pro „začátečníky“.

Celer
Řapíkatý celer / jablko / citrón / máta
Celer je významným zdrojem organického sodíku, jehož vlastností je mimo jiné udržení vápníku v rozpustné formě. Celerová šťáva je tak velice vhodná pro lidi, kteří konzumují hodně škrobových jídel a cukru. Navíc obsahuje i množství železa a hořčíku, které jsou vhodné pro nervový systém. 

Červená řepa
Červená řepa / jablko / citrón / zázvor
Řepová šťáva je velmi hodnotná pro krvetvorbu a je ideální k celkovému posílení organizmu. Červená řepa má velmi silný čistící účinek, proto by se samotná neměla pít ve větším množství než jedna až dvě deci. Osobně máme vyzkoušené, že při pití většího množství najednou to s Vámi může docela zamávat. Proto ji v Mikyně kombinujeme ještě se šťávou z českých jablek, které jsou vhodné k očistě dolních částí střeva. Obzvlášť, když se pije na lačno. Kapka bio citrónu a zázvoru pak šťávě dodají šmrnc. Navíc citrón, přestože chutná kysele, má výborné alkalické vlastnosti a je skvělým antiseptikem.

Špenát
Špenát / Okurka /Celer / Máta / 
Špenát je ideálním prostředkem pro očistu a regeneraci zažívacího ústrojí. Má blahodárný vliv pro žaludek, dvanácterník a střevo. Je skvělým zdrojem vitamínu C a E a spolu s řapíkatým celerem a okurkou vytváří lahodnou synergickou směs. Je to naše jediná čistě zeleninová šťáva, a proto má také nejmenší obsah cukru. No nebudeme Vám lhát. Je bezva hlavně pro zkušenější, kterým čistě „zelená“ chuť nevadí. 

Extra
Těšit se můžete i na nějaké extra denní speciality. Ať už to bude třeba nakopávací zázvorový shot nebo jemné vanilkové proteinové smoothie. Nechte se překvapit a sledujte náš Instagram!

Cena

500ml / 95 Kč
250ml / 65 Kč
Záloha na vratné sklo / 10 Kč

 

 

Uvařili jsme 4.4.2019
#detox