Rozhovor: Kačka Lukášková
Zajímá Vás jak se studentka Toxikologie dostala za kávovar a co vlastně všechno obnáší práce baristy? Přečtěte si následující rozhovor.
V Mikyně nás baví pečení a vaření od základu. Rádi pracujeme se surovinami v jejich nejzákladnější podobě a vyrábíme si z nich to, co potřebujeme. Ať už je to vývar, mandlové mléko, ořechové máslo nebo pesto. Polotovary u nás moc místa nemají. Udělat ale ze tří úplně obyčejných surovin jako je mouka, voda a sůl perfektní bochník chleba je ve srovnání s přípravou pesta úplně jiná liga. Bohužel ale najít u nás na severu dobrý pšenično-žitný chleba občas připomíná hledání svatého grálu. Rozhodli jsme se tedy vyrazit do Prahy k té nejpovolanější a naučit se, jak si upéct ten perfektní bochník sami.
Juliana Fischerová je neuvěřitelně šikovná a o kvásku a pečení chleba toho ví opravdu hodně. Na její blog Maškrtnica jste už pravděpodobně narazili. Po domácích pokusech začala péct ty nejúžasnější koblihy (a to opravdu nepřeháníme) v Maso a Kobliha. Na starosti měla i pečení dobrot našem oblíbeném pražském SuperTramp Coffee. Navíc spolu s Míšou Gregorovou a panem Cuketkou založili pečempecen.cz, což je komunita nadšených domácích pekařů, kteří jsou ochotní se dělit s ostatními jak na kynuté těsto nebo třeba i o svůj kvásek na kváskové mapě. Začínající pekaři to pak mají díky pečempecen.cz o to jednoduší. V současné době vede kurzy pro domácí pečení chleba v Laboratoriu a své malé dceři Žofii.
A co jsme se na workshopu naučili? Vyzkoušeli jsme si žitný i pšeničný chleba, francouzské bagety i sladké kynuté těsto. Práce z žitným těstem připomínalo spíš zednickou práci, ale podle Maškrtnice je to asi nejjednodušší chleba na doma, který nevyžaduje tolik péče jako třeba pšeničný bochník. Při pohledu na Julianu to všechno vypadá neuvěřitelně lehce a vlastně jednotlivá část přípravy nezabere ani tolik času, ale upřímně je to věda. Když vezmeme v potaz různé druhy mouky, jejich kvalitu, zpracování, poměr vody, různé technologické postupy, čas a teplotu kynutí nebo samotné pečení zamotá se Vám z toho hlava. Nicméně jak se říká, kdo nic nedělá, nic nezkazí a nejlepší způsob, jak se naučit s kváskovým těstem pracovat je to prostě zkusit. Pravděpodobně pár kvásků Vám umře, možná nebude Váš bochník vypadat hned jako z Instagramu, ale práce s těstem je vlastně neuvěřitelně zábavná a ta radost, když vytáhnete z trouby vlastní chleba je k nezaplacení.
Chcete se o chlebu dozvědět víc? Koukněte se na blog Maškrtnica.
Chcete začít s pečením, ale nemáte kvásek nebo nevíte, jak se o něj starat? Koukněte se sem.
Děkujeme Julianě za skvělý workshop a Báře Karpíškové za perfektní zázemí!